نکاتی در مورد کولر خودرو

سفارش خودرو لوتوس در اتو استيلايى همه رنگ
فوریه 9, 2017
با بهترین امکانات تویوتا کمری ۲۰۱۸ آشنا شوید
ژوئن 25, 2018

خنک شدن در هوای گرم تابستان، خلاص شدن از کلافگی و خواب‌آلودگی ناشی از گرما و بهبود تنفس و گردش خون از فواید استفاده از کولر در فصل گرم است، اما کولر خودرو خطراتی هم می‌تواند برای سلامت شما داشته باشد که با رعایت برخی مسائل می‌توانید از آن‌ها پیش‌گیری کنید.

– استفاده از کولر در حضور کودکان به‌ویژه در هوای گرم و سفرهای طولانی‌مدت ضروری است، زیرا مانع گرما‌زدگی آن‌ها می‌شود. اگر دریچه‌های کولر شما جلوی خودرو قرارگرفته و کودکان روی صندلی عقب هستند، حتماً به‌گونه‌ای دریچه را تنظیم کنید که هوای خنک به عقب خودرو هم برسد؛ اما اگر در عقب خودرو هم برای هر فرد دریچه‌ای تعبیه‌شده می‌توانید دریچه را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که باد شدید به گردن و صورت کودکان نخورد و سبب گرفتگی ماهیچه‌های آن‌ها نشود.

– استفاده از کولر و دستگاه تهویه در تونل فقط در شرایطی مناسب است که هوا امکان ورود از بیرون را نداشته باشد. در فضای تونل‌ها دود و ذرات معلق جمع می‌شوند و درصورتی‌که دستگاه تهویه روی حالت گردش داخلی نباشد، آن را به داخل اتاق می‌کشاند. هرچند تونل‌های شهری تهران و برخی از تونل‌های بین‌شهری دارای دستگاه‌های تهویه قوی مانند جت فن‌ها هستند، اما توصیه می‌شود در هوای آلوده، سیستم تهویه را در حالت گردش داخلی هوا قرار دهید.

– در فضای شهری به‌ویژه در ترافیک‌ها نیز روشن کردن کولر در حالت ورود هوا از بیرون، سبب ورود ذرات و دود به داخل می‌شود، پس ترجیحاً در هنگام توقف یا سرعت‌پایین کولر را در صورت مناسب بودن دما خاموش‌کنید یا دست‌کم در حالت گردش داخلی قرار دهید. کولر خودرو شما بهتر است آن را روی دمای دلخواه خودتنظیم کنید تا به‌طور خودکار روشن و خاموش شود.

خاموش نگه‌داشتن کولر ازنظر بسیاری افراد راه‌حل مناسبی برای صرفه‌جویی در مصرف بنزین است اما حقیقت چیز دیگری است. اگر در حین توقف یا سرعت پایین از کولر استفاده کنید، بنزین بیش‌تری مصرف می‌شود اما استفاده از آن در بزرگ‌راه‌ها با سرعت بالا بنزین بسیار کمی مصرف می‌کند، چراکه اگر در همان حالت، به‌جای روشن کردن کولر، شیشه‌ها را پایین بکشید، به دلیل برهم خوردن وضعیت آیرودینامیکی خودرو، مقداری به مصرف سوخت افزوده خواهد شد.

رطوبت سبب می‌شود فیلترها مکان مناسبی برای رشد قارچ و کپک‌ها باشند. گاهی پیش می‌آید که با روشن کردن کولر خودرو بوی نامطبوعی در هوا می‌پیچد. این به آن معنی است که یا خودروی شما فیلتر ندارد، یا فیلتر کثیف و پر از قارچ و میکرب شده و نیاز به پاک شدن یا تعویض دارد.

نکته این‌که در فصول سرد سال که معمولاً داخل اتاق و شیشه‌ها بخار می‌گیرد، اگر روشن کردن بخاری و ورود هوا از بیرون به داخل هم افاقه نکرد، به‌عنوان آخرین راه، باید در حین روشن بودن بخاری و ورود هوای گرم، دکمه کولر را روشن کنید تا کمپرسور نیز درگیر شود. ازآنجاکه یکی از خاصیت‌های کولر، جذب رطوبت محیط است، این کار ضمن ادامه کار بخاری و گرم کردن کابین، باعث کاهش رطوبت داخل شده و به بخار زدایی شیشه‌ها کمک خواهد کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.