Lotus به ایران آمد

عرضه تویوتا کمری هیبریدی
ژوئن 15, 2016
Audi Q5
ژوئن 15, 2016

منابع خبری موثق خبر از آغاز فعالیت لوتوس ، اسپرت ساز بریتانیایی در آینده ای نه چندان دور به بازار کشور را می دهند. کمپانی انگلیسی لوتوس سال ۱۹۵۲ میلادی توسط کولین چاپمن و با نام اصلی Lotus Engineering تاسیس شد. سال ۱۹۵۴ گروه از اعضای شرکت با هدف شرکت در مسابقات فرمول وان Team Lotus را ایجاد کردند تا مستقلا از بخش خودروسازی لوتوس فعالیت کنند؛ تیم لوتوس تنها در فاصله سالهای ۱۹۵۸ تا ۱۹۹۴ در مسابقات حضور یافتند. چهار حرف قرار گرفته در لوگوی کمپانی نیز از حروف ابتدایی اسم بنیانگذارش یعنی Anthony Colin Bruce Chapman گرفته شده است.

لوتوس الیز با طیف وسیعی از نظر مشخصات فنی عرضه می شود، اما مدل پایه آن در سال ۲۰۱۵ از یک موتور ۱٫۶ لیتری تویوتا با قدرت تولیدی ۱۳۶ اسب بخار نیرو می گیرد که یارای شتاب دادن به خودرو از حال سکون تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را ظرف ۵٫۸ ثانیه دارد.مدل های قدرتمندتری از این خودرو سبک وزن نیز عرضه می شوند که با بهره گیری از سوپرچارجر و موتور ۱٫۸ لیتری مشهور ۲ZZ GE  تویوتا در حدود ۲۱۸ اسب بخار را تحویل چرخ های عقب می دهند تا شتاب گیری خودرو برای بهترین مدل الیز SC ظرف ۴٫۳ ثانیه ممکن شود و به یاری گیربکس شش سرعته دستی لمس حداکثر سرعت ۲۴۰ کیلومتر بر ساعت نیز دور از دسترس نباشد.
پر واضح است که چنین خودرو اسپرت و ساده ای در کشورمان مشتریان خاص خود را خوهد داشت و شاید تنها رقیب احتمالی اش یعنی آلفارومئو ۴Cرا نیز با صد ها میلیون اختلاف قیمت کمتر شکست دهد اما مسئله مهم در خصوص خودروهای اسپرت این چنینی،بازار فروش دست دوم خواهد بود که معمولا مهمترین نقطه ضعف برای چنین خودروهایی به حساب می آید و باعث ترس خریداران احتمالی از پرداخت بیش از ۳۰۰ میلیون برای لوتوس الیز می شود.از طرف دیگر مشکل کمبود مراکز خدماتی، عدم وجود پیست های اتومبیل رانی مناسب برای چنین خودروهایی،وضعیف اسفناک جاده ها و خیابان های کشورمان و مسائلی از این دست نیز خریداران خودروهای خاص و اسپرت را فراری می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.